Що таке БРЕМ-84 «Атлет», який буде рятувати українські танки на полі бою

0
1283

Черговий бронетехнічний «довгобуд» нарешті дійшов до стадії конвеєрного виробництва.

На початку квітня Державний концерн «Укроборонпром» розпочав серійне виробництво броньованих ремонтно-евакуаційних машина «Атлет», які мають значно посилити технічні можливості Збройних сил України.

Взагалі, тенденція доведення до логічного кінця проектів оборонного сектору останнім часом стало хорошою тенденцією. Варто згадати хоча б танк БМ «Оплот», який тривалий час існував у вигляді дослідних та демонстраційних зразків, а у 2018-му році вже пішов на серійне виробництво для потреб ЗСУ.

Історія БРЕМ-84 «Атлет» не лише подібна до історії «Оплоту» – ці дві бронемашини мають дуже багато спільного.

Історія проекту

Перша БРЕМ-84 була розроблена у далекому 1997-му році Харківським конструкторським бюро з машинобудування імені О.О. Морозова за участі запорізького електровозоремонтного заводу «Іскра» на базі радянського основного бойового танка Т-80УД («прадіда» сучасного БМ «Оплот»), яка пізніше була замінена на Т-84У «Оплот».

Демонстраційний зразок БРЕМ-84 був побудований в 1997-му році і показаний в 2000-му році на збройовій виставці DSA-2000 в Малайзії. І лише через десять років після свого «народження», у 2007-му, БРЕМ-84 вийшла на етап державних випробувань.

На озброєння української армії БРЕМ-84 була офіційно прийнята 24 листопада 2008-го року, але у серійне виробництво до 2018-го року так і не надійшла (нібито через надто велику вартість – 4 млн. гривень за одиницю). Більше того, до недавнього часу дана машина існувала лише в кількості одного екземпляра – в розпорядженні Військового інституту танкових військ НТУ «ХПІ» і використовувалась для практичних занять з курсантами старших курсів.

Що характерно: і на зовнішньому ринку БРЕМ-84 особливою популярністю не користувалась – лише в грудні 2017-го була підтверджена інформація про отримання Таїландом двох БРЕМ-84 «Атлет» і заплановану поставку ще двох машин наприкінці березня 2018-го року.

Що собою представляє

БРЕМ-84 «Атлет» – це броньована ремонтно-евакуаційна машина на базі основного бойового танка Т-84У «Оплот».

Компоновочно «Атлет» розділений на три відділення: житлове відділення для екіпажу, машинне відділення (з розміщеними в ньому основною лебідкою, редуктором приводів і баками паливної системи і гідроприводу) і моторно-трансмісійне відділення (в якому встановлений багатопаливний дизельний двигун рідинного охолодження).

На надгусеничних полицях зовні знаходяться відсіки допоміжної силової установки зі зварювальним устаткуванням і системою охолодження, гідропанелі навісного обладнання, допоміжної лебідки і акумуляторний відсік, а також баки паливної системи.

Екіпаж БРЕМ складається з трьох чоловік: механіка-водія, командира і слюсаря-фахівця.

Ходова частина БРЕМ «Атлет» повністю ідентична танку Т-84У «Оплот». Гусеничний стартер має 7 прогумованих опорних ковзанок, 3 прогумованих підтримувальних ролика, заднє провідне і переднє направляюче колеса по кожному борту.

Функціонал

БРЕМ-84 «Атлет» – це броньована ремонтно-евакуаційна машина на гусеничному ходу, яка призначена для підготовки до евакуації і буксирування пошкоджених зразків бронетанкового озброєння і техніки, проведення зварювальних робіт, проведення землерийних робіт, перевезення запасних частин і витратних матеріалів масою до 1,5 тон.

Тобто це машина, яка призначена для технічного забезпечення танкових підрозділів.

Для виконання цих завдань «Атлет» обладнаний крановою установкою з вантажопідйомністю до 25 т, яка дозволяє у польових умовах проводити заміну основних вузлів та агрегатів танку, включаючи башту та двигун.

Він оснащений зварювальним апаратом та іншим обладнанням, яке дозволяє проводити широкий комплекс робіт з відновлення боєздатності бронетехніки безпосередньо у польових умовах.

Для евакуації бойових машин «Атлет» обладнаний лебідкою з максимальною силою до 250 кН, якої достатньо для витягування основних бойових танків. А спеціальне обладнання дозволяє проводити буксирування техніки на швидкості до 25 км/год.

Взагалі, 1000-сильний двигун дозволяє «Атлету» при власній масі в 46 т розвивати швидкість до 70 км/год.

Озброєння

Так як БРЕМ-84 «Атлет» призначена для виконання завдань безпосередньо на полі бою, то конструктори потурбувались і про озброєння. Вона оснащена 12,7-мм танковим кулеметом (в базовому варіанті – радянський НСВТ, встановлений в зенітно-кулеметну установку відкритого типу з боєкомплектом 450 патронів, хоча не виключене використання сучасних бойових модулів «Сармат», «Стилет» чи «Тайпан» – точної інформації про це наразі не надходило). Також на машину встановлені 8 пускових установок для відстрілу димових гранат.

Замість висновку

В Міноборони очікують, що ця бойова машина значно посилить технічні можливості Збройних сил України та забезпечить належний рівень боєготовності танкових підрозділів.

В «Укроборонпромі» акцентують увагу, що БРЕМ «Атлет» має великий експортний потенціал (при проданих 4-х моделях за 10 років існування проекту), що дозволить дозавантажити виробничі потужності «ХКБМ» після виконання підприємством Державного оборонного замовлення.

Нам же хочеться звернути увагу на те, що ще один довготривалий проект українських військових конструкторів перейшов від прототипу до серійного виробництва. Це красномовно свідчить про те, що оборонний сектор України поступово розвивається, що матиме позитивні наслідки не лише для обороноздатності держави, але й для розвитку її економіки.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here